.

 

 

 

Darmowe oprogramowanie


 - MIDI Controller

 - Edytor znaczników

 - Konsola MLS

 - Inne

 

Kilka słów o MIDI...

MIDI (Musical Instrument Digital Interface) - cyfrowe łącze muzyczne stosowane do sterowania instrumentami muzycznymi z innych instrumentów muzycznych, sekwencerów, komputerów etc. 

MIDI jest interfejsem szeregowej transmisji danych. Prędkość wynosi 31250 bodów (bitów na sekundę). Format danych MIDI jest ośmiobitowy, dodatkowo występują dwa bity kontrolne - startu i stopu.

Zdarzenia MIDI (zwane również rozkazami) są transmitowane jako "komunikaty" i zawierają jeden lub więcej bajtów. Typowy komunikat składa się z jednego bajtu sterującego (status byte) i jednego lub kilku bajtów danych (data byte). Są one rozpoznawane po wartości najstarszego bitu, która wynosi 1 dla bajtów sterujących i 0 dla danych. Bajt sterujący określa standardowo zdefiniowaną funkcję, którą instrument ma wykonać np. Note On/Off (włącz/wyłącz nutę), Control Change (zmień parametr urządzenia), Program Change (zmień rodzaj brzmienia) czy numer kanału MIDI na którym informacja ma być odebrana. Ponieważ dane o numerze kanału przedstawione są za pomocą czterech bitów (bajt sterujący jest podzielony), liczba kanałów MIDI ograniczona jest do 16. 

Bajt danych może przyjmować 128 wartości (od 0 do 127 - wartość najstarszego bitu jest zdeterminowana i wynosi zawsze 0). Stąd liczba 127 określająca maksymalną wartość wielu parametrów elektronicznych instrumentów muzycznych. Urządzenie za pomocą którego steruje sie innymi urządzeniami MIDI określa się jako master (instrument muzyczny, sekwencer, komputer), zaś urządzenie w danej chwili odbierające przekaz jako slave (instrument muzyczny, efekt dźwiękowy, sterownik świateł itp.). Przyjęcie koncepcji kanałów MIDI powoduje, że przez odpowiednią ich selekcję, wiele różnych urządzeń MIDI może odbierać sobie tylko przypisane partie rozkazów, wysyłane przez urządzenie typu master.

Urządzenia typowo wykorzystujące interface MIDI wyposażone są w gniazdo odbiorcze MIDI IN i gniazdo nadawcze MIDI OUT. Ponadto urządzenie może być również wyposażone w gniazdo pośredniczące MIDI THRU, które pozwala na przekazywanie dalej informacji wpływającej przez gniazdo MIDI IN. Wykorzystywane są tu typowe 5-pinowe gniazda typu DIN, stosowane także w popularnym sprzęcie audiofonicznym. Do gniazda nadawczego może zostać przyłączony tylko jeden odbiornik. Komunikacja większej liczby urządzeń możliwa jest przy wykorzystaniu gniazd MIDI THRU.

Połaczenie elektryczne między nadajnikiem a odbiornikiem zrealizowane jest w postaci tzw. pętli prądowej. Przyjęto, że dla wysterowania odbiornika powinien wystarczyć prąd rzędu 5 mA. Długość kabla połączeniowego nie powinna przekraczać 15 metrów.

W 5-pinowym gnieździe DIN przewidziano, że wyprowadzenia o numerach 4 i 5 przeznaczone są do podłączenia pętli prądowej. Piny o numrze 2 przeznaczone jest do podłączenia mas poszczególnych urządzeń poprzez ekran łączącego kabla.

W pierwszym okresie istnienia standardu MIDI (lata 1983-1990) tylko określone typy komputerów potrafiły bez większyc problemów współpracować w tym systemie transmisji danych z elektronicznymi instrumentami i aparaturą studyjną. Należały do nich komputery Macintosh i Atari ST. Przez długie lata standardem w studiach nagraniowych był właśnie komputer Atari ST, fabrycznie wyposażony w interfejs MIDI.

Lata dziedięćdziesiąte to czas powszechnego "przesiadania" się użytkowników MIDI na komputery klasy IBM PC. Aby dowolny "pecet" współpracował z urządzeniami przez MIDI potrzebny jest specjalny interfejs - dodatkowa karta z łaczami MIDI. Przez wiele lat dominującą kartą dla komputerów PC była karta firmy Roland MPU-401. Roland produkuje wiele odmian MPU-401. Są także firmy produkujące "klony' MPU-401. Bardzo znana i popularna jest rodzina kart dźwiękowych Sound Blaster. W kartach tych interfejs MIDI jest niejako rozszerzeniem możliwości karty. Podstawowym ich celem jest generowanie dźwięku w komputerze. Oprócz tego posiadają tzw. game port czyli gniazdo do podłączenia manipulatora (ang. joysick), zamiennie przekształcany w port szeregowy przystosowany do standardu MIDI. Wykorzystanie tego portu jest jednak możliwe dopiero po podłączeniu specjalnego kabla. Na karcie znajduje sie tylko część interfejsu MIDI bez transoptora, który wraz z elementami znajduje się właśnie w tym kablu.

[Start] [Firma] [Info] [Oferta] [Cennik] [MLS] [MIDI] [Forum] [Linki]

ISO 8859-2. Optymalizacja dla MSIE 5.0 800x600